Nedávne generácie vo svojej mladosti sa zvyčajne venovali rôznym pohybovým aktivitám. Buď len tak s priateľmi na lúke, či ulici, alebo nasledovali rodičov v nejakej pravidelnej športovej aktivite. Inak sa nedalo. Sedieť doma bola nuda, lepšie bolo s kamarátmi. A ak s nám aj nechcelo, rodičia rozkázali a na výber nebolo. Možno preto by si človek povedal, že v dospelosti budeme mať averziu k športu.
V skutočnosti to však bolo naopak. Aj keď nie vždy bolo ľahké udržať motiváciu k pohybu, vlastne niekedy je to taký boj samého so sebou. Ale človek sa časom naučil ako prekonať svoju prirodzenú lenivosť.
Asi všetci si uvedomujeme, že keby existovala studňa večnej mladosti, pozostávala by z telocviku. Nech sa na to pozrieme očami západného doktora alebo praktika tradičnej čínskej medicíny, obaja sa zhodnú v tom, že ostať fyzicky aktívny je proste skvelá vec.
Tu sú štyri základné princípy ako a prečo cvičiť z pohľadu východných lekárov.
- Pohyb vytvára ďalší pohyb
V čínskej medicíne je dobré zdravie predovšetkým o pohybe. Na to potrebujeme predovšetkým dostatok energie, aby naše telo podalo dostatočný výkon. A isto viete, že energia musí kolovať. Zamyslime sa: krv preteká cez cievy, potrava cestuje zažívacím traktom a nervové impulzy sa pohybujú z mozgu a do neho. A áno aj emócie sa menia. Keď sa tento tok zastaví a niečo začne stagnovať, tvoriť blokády, telo nám začne dávať najavo, že niečo nie je v rovnováhe. Zrazeniny krvi, srdcové ochorenia, poruchy trávenia, pálenie záhy, stres a depresie, poruchy pohybovej sústavy – to všetko sú príznaky, že pohyb v tele je nejako blokovaný.
Ak hovoríme o tom, že pohyb produkuje pohyb, tak tým myslíme to, že keď cvičíme, zvyšujeme výkon srdca a pľúc a krv s lymfou sa dostávajú do pohybu. Vonkajší pohyb produkuje pohyb vnútra. Svaly sa zahrejú a trávenie sa rozbehne. Po citovej stránke sa cítime omnoho lepšie, pretože endorfíny začnú v mozgu obiehať vo väčšom množstve. Teda budeme pociťovať radosť a uvoľníme stres. Pohyb je teda liek proti stagnácii.
- Nezabúdajte na rovnováhu medzi prácou a oddychom
Pohyb a oddych sú presne opačného charakteru, ale navzájom sa dopĺňajú a jedno bez druhého to nefunguje. Tak ako sa nedá behať iba s jednou nohou či tlieskať iba s jednou rukou. Spánok slúži k zrelaxovaniu a osvieženiu tela. Aby sme ostali zdraví a vyvážení, potrebujeme z oboch dostatok.
- Všetkého veľa škodí
V čínskej medicíne sa prepracovanie považuje za príčinu vzniku chorôb. Príliš moc času stráveného v kancelárii, nadmerné štúdium alebo nadbytok fyzickej aktivity, to všetko sa považuje za prepracovanie. Cvičenie je super vec, ale jednoznačne nie ak sa preháňa. Bežnými príznakmi preťaženia organizmu sú narušený spánok, podráždenosť, pokles výkonu. V tom horšom prípade sú to zranenia či depresie.
- Pohyb na čerstvom vzduchu
Tradičná čínska medicína je založená na zmenách v prírode. Keď sme vonku, sme v kontakte s prírodou. Môžeme precítiť zmeny počasia, počúvať spev vtákov a vidieť, ako rastú kvety.
Aby sme to na záver zhrnuli…
Pohyb je ako zázračná pilulka, ktorá udržuje telo funkčné a myseľ sviežu a aktívnu. Trošku náročné je udržať dlhodobú motiváciu k pohybu. Cvičenie má byť zábavné, mali sme mať z neho dobrý pocit a malo by sa odohrávať aj vonku v prírode. Nič zložité, však? 🙂